Wynalazek gier karcianych wiąże się najprawdopodobniej ze starożytnymi Chinami z przełomu IX i X wieku. Karty produkowano na papierze, który w tamtych czasach był pomysłem innowacyjnym, dostępnym w wąskich kręgach. Pierwsze karty były tworami „handmade”, drogimi.
W rozgrywkach miały podobno zastosowanie także zwykłe banknoty używane podczas codziennych rozliczeń. Układ gier, relacje zachodzące między zawodnikami nie przetrwały. Poza papierowym kształtem karty ryto w drewnie, chociaż ten materiał nie przyjął się funkcjonalnie z różnych powodów, głównie przez ciężar, objętość. Praktycznie zawsze karty miały zdywersyfikowaną symbolikę kolorystyczną oraz cyfrowe wzmianki.
Karty w końcu trafiają do Europy
W Europie typowe gry hazardowe, karciane weszły do użycia szeroko w okresie życia Jana Gutenberga, drukarskiego prekursora. Karty mogły przywędrować szlakami handlowymi na grunt europejski lub przed 1400 rokiem razem z Mamelukami (region Egiptu).
Niektórzy historycy sugerują, że od tamtego czasu układ talii ewoluował nieznacznie, pozostawiając strukturę czterech popularnych kolorów. W międzyczasie rozwijano różne typy gier, rozpowszechniano profil hazardowych rozgrywek, szczególnie wśród arystokracji. Kościół od samego początku odgórnie zakazywał takich form spędzania wolnego czasu. Niektórzy ze swoim hobby musieli się ukrywać. W XV wieku wprowadzono na rynek karty Tarota, które zamiast zabawy po pewnym czasie stały się symbolem wróżbiarstwa, ciemnej magii.
Nowoczesna historia kart do gier
Rozwój nowych układów był nieunikniony. Gracze stale poszukują oryginalnych wyzwań w grach. Tak powstały karty do gier fabularnych tj. Magic: the Gathering, czy inne odmiany. Nietypowe talie składają się nawet z kilku tysięcy pozycji kolekcjonerskich. Każdy pasjonat indywidualnie dobiera wzory, aby móc tworzyć pewnego rodzaju profil i móc nim rywalizować z innymi fanami. Współcześnie historia gier karcianych obejmuje środowisko internetowe.
Unibet np. oferuje mnóstwo ich wirtualnych odmian. To idealne miejsce dla osób, które znudziły zakłady bukmacherskie czy zakłady sportowe. Karciane talie otrzymują graficzne zaawansowanie, dla tych, którym znudziły się już wzorowane na popularnych filmach, dodawane jako gadżet promocyjny w firmach. Karty stały się nieodłącznym elementem opisowych gier planszowych. Pełnią funkcję informacyjną, bonusową. Niektórzy zamiast grać, uprawiają sztukę tasowania i kontroli talii, wróżą, czy zbierają karty w segregatorach.